ZAPCHANY / NIESPRAWNY DPF

Przyczyny uszkodzenia lub zapchania filtra DPF

Pory usytuowane wewnątrz filtra DPF mają bardzo ograniczoną pojemność. Podczas jady samochodem wewnątrz filtra stopniowo zbiera się coraz więcej sadzy. W pewnym momencie musi zostać ona wypalona. Obecni producenci zalecają wykonanie tej czynności przynajmniej raz na kilka tysięcy kilometrów. Należy przez pewien czas jechać samochodem z odpowiednią prędkością na wysokich obrotach bez zmiany biegów. Nie wykonanie tej procedury przez dłuższy czas skutkuje zapchaniem filtra DPF.

Inną przyczyną mogą być tzw. jazda tylko do pracy np. do 10 km, zbyt krótkie dystanse pokonywane przez samochody z silnikiem diesla. Olej nie mając szansy rozgrzać się do optymalnej temperatury powoduje zwiększenie produkcji osadu  zapychającego filtr cząstek stałych. Jednym z powodów może być też brak wymiany oleju na czas lub słaba jego jakość.

W naszej placówce korzystamy z hydrodynamicznej metody czyszczenia filtra DPF. Polega na wykorzystaniu siły przepływu wody wraz ze specjalistycznymi środkami chemicznymi oraz sprężonego powietrza. To bezpieczny, efektywny , skuteczny sposób regeneracji filtra cząstek stałych.

KIEDY NALEŻY ZREGENEROWAĆ FILTR DPF-FAP?


1. Gdy wymuszona, automatyczna regeneracja filtra cząstek stałych w pojeździe włącza się coraz częściej. Im szybciej filtr podda się regeneracji mechanicznej, do której konieczne jest wymontowanie filtra, tym mniejsze ryzyko, że filtr się uszkodzi.

2. Gdy auto już wejdzie w stan awaryjny z powodu filtra cząstek stałych lub mechanik stwierdzi, że problemy z pojazdem wynikają z zapchanego filtra cząstek stałych. W obu powyższych sytuacjach mechanicy próbują samodzielnie naprawić filtr albo poprzez regenerację elektroniczną czyli komputerową, albo chemiczną poprzez użycie środków chemicznych lub poprzez zastosowanie nowego filtra. W naszej ocenie te metody albo się nie sprawdzają i po kilku tysiącach kilometrów znowu pojawia się problem z filtrem cząstek stałych, albo są nieopłacalne. Koszt regeneracji elektronicznej oraz chemicznej jest wyższy lub równomierny a znacznie mniej efektywny, niż kompleksowa regeneracja.

W czasie regeneracji należy filtr wymontować a następnie poddać trwającemu ok. 1-2 procesowi czyszczenia specjalistycznym sprzętem. Filtr przechodzi różne etapy i doprowadzany jest do stanu 98% sprawności. Metoda jest bardzo skuteczna, jedyne sytuacje, w których filtr po regeneracji szybko się zapycha, są spowodowane złą diagnozą jednostki napędowej lub uszkodzonym silnikiem. Dlatego przed przesłaniem filtra do regeneracji koniecznie należy sprawdzić stan techniczny silnika i wykluczyć wszelkie awarie, które mogłyby mieć wpływ na pracę filtra cząstek stałych.